Anasayfa  |   İletişim  | EN
Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
FSMVÜ | Edebiyatın Delileri Semineri Yapıldı.
Haber Arşivi
Edebiyatın Delileri Semineri Yapıldı.

Üniversitemiz Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı tarafından düzenlenen, Edebiyat eserlerinde “deli” olarak yer alan kahramanların konu alındığı  "Edebiyatın Delileri Semineri", Ali Ural'ın  katılımıyla 27 Kasım 2012 Salı günü saat: 11.00'de Haliç Yerleşkemizin A-104 No'lu Salonunda gerçekleştirildi.

Delinin kelime anlamını açıklayarak seminere başlayan Ali Ural, delilerin davranış ve ifade şekillerinin normallerin dışında olduğunu, hareketleri üzerindeki kontrollerini kaybettiklerinden dolayı duygu ve düşüncelerini sorumsuz şekilde gösterebildiklerini ve bunu da davranışlarına yansıtabildiklerini belirtti. Delilerin ceza-i ehliyetleri bulunmadığı için yazarların, bir deliye ihtiyaç duydukları ya da yazarların işi deliliğe vurdukları aktarıldı.

Ural, “Delilikte eylemler amaçsız şeklide güdüsel olarak yapılır. Hayal ve gerçek ortadan kalkar. Yazarlıkta da hayal ve gerçek birbirine karışır. Yazarlar çeşitli sebeplerden dolayı delilere ihtiyaç duyarlar. Yazarın “deli” kahramanı varsa söyleyecek tehlikeli, sıra dışı, toplumu rahatsız edecek sözleri vardır.” dedi.

Seminerde, Edebiyatın Delilerine,  Lübnanlı Şair Halil Cibran’ın “Deli”, Gogol’un  “Bir Delinin Hatıra Defteri”,  Cervantes’in “Don Kişot”u, Rotterdamlı Erasmus “Deliliğe Övgü”, Sebastian Brant’ın “Deliler Gemisi”, Aziz Nesin’in “Damda Deli Var” kitapları ve Haldun Taner “Dağlar Delisi Ferhat”, Turan Oflazoğlu’nun “Deli İbrahim” oyunları örnek olarak verildi.  • http://lisansustu.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/Edebiyatin-Delileri-Semineri-1-271112.jpg
  • http://lisansustu.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/Edebiyatin-Delileri-Semineri-2-271112.jpg
  • http://lisansustu.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/Edebiyatin-Delileri-Semineri-3-271112.jpg
  • http://lisansustu.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/Edebiyatin-Delileri-Semineri-4-271112.jpg
  • http://lisansustu.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/Edebiyatin-Delileri-Semineri-5-271112.jpg

Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi